#6 Który Pacjent na Fizykoterapie - a który na Kinezyterapie / Medycynę Manualną ?


Nie każdy z Was jest taki sam, nie wszyscy posiadamy te same problemy zdrowotne, każdy zajmuje się czymś innym,  dlatego też podjęcie terapii u każdego z osobna jest bardzo indywidualne i powinno być dobrane stricte do przypadku z jakim przychodzimy do gabinetu fizjoterapeuty/ lekarza..

Źródło : https://www.google.pl/search?biw=1440&bih=753&tbm=isch&sa=1&q=r%C3%B3%C5%BCnorodno%C5%9B%C4%87+ludzi&oq=r%C3%B3%C5%BCnorodno%C5%9B%C4%87+ludzi&gs_l=psy-ab.3...47971.49917.0.50493.2.2.0.0.0.0.200.200.2-1.1.0....0...1.1.64.psy-ab..1.1.199...0i13k1.VKECnbNhOmo#imgrc=OS9AggBVtQvN8M:


Bardzo często w przychodniach znajdują się osoby czekające ze zleceniem od lekarza na zabiegi fizykalne (lamy Sollux, Ultradźwięki, Magnetronic, Krioterapie, prądy, itp), u których na papierze powinny znajdować się kompletnie inne zestawy terapii - takiej która najlepiej pomoże Pacjentowi na dane schorzenie z którym przychodzi do gabinetu. 

Wiele ludzi jest brzydko mówiąc "wrzucana do jednego worka", jest uogólniana i kierowana przez lekarzy (nie mówię, że wszyscy tacy są ale zdecydowana większość) na terapię, która oprócz oszukania organizmu poprzez uśpienie bólu i w rezultacie pogorszenie stanu zdrowia nie wniesie nic pozytywnego do ich życia. 

Mentalność wielu Pacjentów jest podobna - tz. im więcej zabiegów jest zapisane na zleceniu tym lepiej, tym jest osoba bardziej zadowolona i przekonana święcie o skuteczności działania zabiegów fizykalnych - jednak wynika to głównie z niewiedzy, a niżeli z rzeczywistego stanu poprawy. 

To co teraz napisałem może CI się czytelniku wydać śmieszne i trochę żenujące, no bo jak ktoś kto skończył studia z danej dziedziny może zniechęcać ludzi do przychodzenia na zabiegi Fizykalne .. - już tłumaczę .. 

Fizjoterapia to nie tylko błędnie rozumiana przez wielu z Nas Fizykoterapia (czyli praca maszyny na pacjencie) , a mianowicie .. 



FIZJOTERAPIA 

Fizykoterapia                                          Kinezyterapia                               Medycyna manualna 


Fizykoterapia jest jedną z form fizjoterapii i częścią medycyny fizykalnej w której to po przez oddziaływanie na ustrój różnymi bodźcami chcemy uzyskać efekt leczniczy. Bodźce mogą pochodzić z źródeł natury (tj. Słońce, borowina, parafina, itp), ale także mogą być wytwarzane przez specjalne maszyny (tj. wszelakie prądy, krioterapia, ultradźwięki, itp). 



Fizykoterapię można podzielić na : [1] 

Źródło : https://www.google.pl/search?q=fizykoterapia&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjehMaB7PrVAhWsBZoKHVgKDuAQ_AUICigB&biw=1440&bih=753#imgrc=jiH-APKqPeu-YM:


Z czego należy dodać, że wiele zabiegów jest wykonywana także w sanatoriach i różnego rodzaju uzdrowiskach przy odnowie biologicznej.. 


Kinezyterapia, to nic innego jak gimnastyka lecznicza wykonywana w zależności od potrzeb jakie warunkuje przypadek danego Pacjenta. Kinezyterapia to terapia leczenia ruchem, a LECZY TYLKO RUCH !!!! 

Kinezyterapie można podzielić na : [2] 

Kinezyterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Miejscowa – dotyczy bezpośrednio narządu zmienionego chorobowo, składają się na nią:
  • ćwiczenia bierne – wykonywane przez kinezyterapeutę lub aparat CPM (Continuous Passive Motion – ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego;
  • ćwiczenia izometryczne – czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości;
  • ćwiczenia czynno-bierne – ruch wykonywany jest biernie natomiast pacjent czynnie rozluźnia mięśnie;
  • ćwiczenia samowspomagane – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni;
  • ćwiczenia w odciążeniu – wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczonego odcinka ciała;
  • ćwiczenia czynne;
  • wyciągi;
  • ćwiczenia synergistyczne – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni;
  • ćwiczenia oddechowe.
Ogólna – składa się z ćwiczeń części ciała nieobjętych chorobą:
  • ćwiczenia ogólnokondycyjne;
  • ćwiczenia gimnastyki porannej;
  • ćwiczenia w wodzie;
  • sport inwalidów.



Źródło : https://www.google.pl/search?biw=1440&bih=709&tbm=isch&sa=1&q=kinezyterapia&oq=kine&gs_l=psy-ab.3.0.0i67k1j0l3.103294.103664.0.104737.4.4.0.0.0.0.98.368.4.4.0....0...1.1.64.psy-ab..0.4.368.9CNA85em8ZQ#imgrc=lJcing9rrXEVEM:



Medycyna manualna, to nauka mówiąca o diagnozowaniu i leczeniu narządu ruchu z wykorzystaniem rąk terapeuty. Jest to bardzo indywidualna praca z Pacjentem, dająca największe rezultaty, jednak mało kiedy stosowana w publicznych ośrodkach zdrowia ( ze względu na brak czasu - chyba każdy z Nas wie jakie nie raz są kolejki wszędzie i ile musimy czekać - bo między innymi pracy maszyn się nie przyśpieszy). Medycynę manualną możemy podzielić na takie "profesje jak" : [3]

Źródło : https://www.google.pl/search?biw=1440&bih=753&tbm=isch&sa=1&q=medycyna+manualna&oq=medycyna+ma&gs_l=psy-ab.3.0.0i30k1j0i8i30k1l2j0i24k1.1376.3640.0.4961.11.10.0.0.0.0.194.965.3j4.7.0....0...1.1.64.psy-ab..4.7.962...0.AeVQCShCyQc#imgrc=aNZHlzqYmoGOWM:







Teraz jest pytanie z jakim problemem Nas dotyczy, to znaczy : 

- czy jesteśmy po złamaniu , skręceniu stawu, mamy świeże blizny, posiadamy zwyrodnienia typu ostroga piętowa, itp. 

- czy jesteśmy świeżo po zabiegach fizykoterapii po złamaniu i mamy zaburzenia ruchomości spowodowane ograniczeniem zakresu ruchu w stawie na wskutek długotrwałego unieruchomienia, czy też zmniejszenia się siły i/lub masy mięśniowej

- czy też posiadamy bóle promieniujące spowodowane problemami mięśniowo - powięziowymi , istniejącymi punktami spustowymi ( mogącymi dawać objawy ala kręgosłupowe ) , uczucie spięcia , zaburzenia ruchomości w stawach centralnych i obwodowych, zaburzenia ruchu, bóle kręgosłupa , bóle głowy, itp ... 

Te 3 grupy obrazują po kolei Pacjentów nadających się do gabinetu : Fizykoterapii , Kinezyterapii i Medycyny Manualnej .. Oczywiście przykładów poszczególnych podpunktów jest Ochh o Wiele więcej i to z różnych "dziedzin", np : kobiet w ciąży, dzieci , chorób neurologicznych , ortopedycznych, pulmonologicznych , kardiologicznych, trzewnych , itp... 


Dlatego właśnie (między innymi dlatego bo mógłbym wypowiedzieć się dużo szerzej na ten temat , ale nie chcę Cię czytelniku zanudzić - jeśli już do tego momentu dotrwałeś to bardzo Ci dziękuję i świadczy to o Twoim stopniu zainteresowania tematem) uzasadniam swoje zdanie dotyczące znajdowania się Pacjentów na nie odpowiednim "polu" terapii/ fizjoterapii w placówkach, które powinny służyć pomocą, a niestety tego w znacznym stopniu nie spełniają .. 

Podam Ci teraz przykłady dlaczego .. 

- Pacjent gościu młody, pełen sił - pracuje jako informatyk ( skarży się na bóle odcina szyjnego z promieniowaniem do rąk ) - na zleceniu ( przeważnie!) TENS , Ultradźwięki, Krio/Sollux -- a wystarczyła by profilaktyka, masaż/ terapia z rozpracowaniem punktów spustowych i gościu jak nowy już po pierwszej wizycie 

- Pacjentka lat ok. 40 , pracuje fizycznie w sklepie - bóle głowy, promieniowanie do ręki, zaburzenia ruchomości kończyny górnej - zlecenie od lekarza ? - Diadynamik, pole magnetyczne, lampa Sollux - a wystarczyła by terapia mięśniowo - powięziowa z rozpracowaniem punktów spustowych potem masaż klasyk i profilaktyka - kobita po paru razach naprawiona 


- Pacjent lat 50 , pracuje fizycznie - promieniowanie do nogi/nóg, ogromne bóle , zaburzenia czuciowo-ruchowe - na zleceniu TENS , pole magnetyczne/ UD , krio .. a gościu na 90 % posiada zwyrodnienia w postaci przepukliny odcina lędźwiowego -- a wystarczyło by wybranie się do specjalisty z McKenziego , Cyriaxa , lub po prostu rozpracowanie powięzi , pkt spustowych i ćwiczenia ustalone po wcześniejszym dokładnym wywiadzie potwierdzone badaniem obrazowym -- i pacjent szczęśliwy często już po 3-4 wizytach.


Teraz widzicie o co mi chodzi ? jak duże jest zróżnicowanie problemu u Pacjentów a diagnozowani są jako ( zmiany zwyrodnieniowe , przeciążenia mięśniowe, bóle nieznanego pochodzenia) .. 

CZYTELNIKU PRZEMYŚL - ZASTANÓW SIĘ - I MYŚL ! - BO BARDZO CZĘSTO TO WŁAŚNIE TY MUSISZ SIĘ ROZGLĄDNĄĆ ZA SZUKANIEM ODPOWIEDNIEJ OSOBY KTÓRA CI POMOŻE !!!!  

UDOSTĘPNIJ DALEJ ... 




Bibliografia : 
1.https://pl.wikipedia.org/wiki/Fizykoterapia
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kinezyterapia
3.https://pl.wikipedia.org/wiki/Medycyna_manualna









Komentarze

  1. Jaką saunę kupić? Polecam www.sauny24.pl - oferują naprawdę bardzo wysoką jakość w stosunku do ceny. Znakomite rozwiązania!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#20 Naprężacz powięzi szerokiej - czyli jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicy stawu kolanowego i biodrowego u aktywnych i leniwych :)

#7 Co zrobić ze "skręconą kostką" ?

#15 Płaskostopie -> nie takie proste jak wiele ludzi myśli .. :/