#4 Czy sport to zdrowie ? Stabilizacja bierna i czynna odcinka lędźwiowego kręgosłupa :)

Sport ma wiele wspólnego ze zdrowiem jednak tylko amatorski i tylko wykonywany z odpowiednim przygotowaniem :) Wielu z Nas pracuje większość swojego czasu za biurkiem, kierownicą, itp .. Gdy zbliżają się wakacje, ferie, święta nadchodzi nagle BUM na spontaniczne uprawianie aktywności fizycznej. W tym czasie do umysłów całorocznych Leniwców przychodzą szalone i atrakcyjne formy spędzania aktywnego czasu - na narty od razu w Alpy , na rower oczywiście dystans minimum 60 km, piesze wycieczki ? - pewnie od razu zdobędę całą Orlą Perć .. poznajesz to u siebie ? słyszałeś u kogoś ? :) - brzmi znajomo ^^

         Z takim podejściem szybka droga do kontuzji :) 



Źródło : https://www.google.pl/search?q=kontuzja&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjFqMenp9HVAhWiJJoKHU2-CWAQ_AUICigB&biw=1440&bih=752#imgrc=-Kr4Ns8rjwFBtM:



Nasz organizm to bardzo wytrzymała i solidna konstrukcja, która potrafi wytrzymać naprawę wiele - jednak wszystko posiada swoją granicę, której przekroczenie będzie skutkowało uszkodzeniem. 
Często może się Nam wydawać, że jedna, druga wycieczka zakończona sukcesem bez bólu świadczy o tym, że poruszany temat Nas nie dotyczy - jednak nic bardziej mylnego .. 

Uraz to końcowy efekt sumujących się mikrourazów - a co to mikrouraz ? Mikrouraz to uszkodzenie danej ilości pojedynczych włókien mięśniowych, po którym dochodzi do powstawania procesu naprawczego - czyli stanu zapalnego i odczuwania bólu przez około 3-4 dni po zakończeniu aktywności fizycznej. 

W terminologii medycznej nie ma czegoś takiego co wielu z Nas słyszało jak "zakwas" - ponieważ kawas mlekowy produkowany w procesie pracy beztlenowej mięśnia wędruje wraz z krwią do wątroby gdzie jest redukowany do około 2 godzin po aktywnym wysiłku fizycznym. 

Każdy powinien mieć świadomość tego, iż przed rozpoczęciem każdej aktywności fizycznej należy przygotować swój organizm do wysiłku który go czego - rozgrzewka powinna być wprost proporcjonalna do zamierzanej aktywności i nie powinna być skupiona jedynie lokalnie tylko globalnie, bo co z tego że "rozgrzejesz" staw kolanowy (bo chcesz jechać na narty) zapominając a stawie biodrowym o obręczy miednicznej, korpusie i mięśniach przykręgosłupowych ( które odgrywają niesamowitą rolę)  - gdzie to wszystko bierze udział w utrzymaniu Twojej równowagi i pomaga w wykonywaniu niemal każdego ruchu. 

Chciałbym pokazać Wam jak ogromny wpływ na wykonanie każdej pracy ma stabilizacja odcinka lędźwiowego (bierna i czynna) - wiem, że to trochę książkowo - bo z mojej pracy ale wyjaśnione są poszczególne składowe opisane i wyjaśnione - więc dla tych co "ponad to" :) 

 Stabilizatory bierne i czynne kręgosłupa lędźwiowego


            Kręgosłup wyposażony został w dwa rodzaje stabilizacji, bierne i czynne. Prawidłowe ich funkcjonowanie gwarantuje ergonomie, wydolność i zdrowie kręgosłupa. Problemy zaczynają się w momencie przeciążenia którejś składowej.

 Bierną stabilizację zapewniają: torebki stawowe, kręgi z odpowiednio ustawionymi powierzchniami stawowymi określające tor ruchu, krążki międzykręgowe, więzadła (międzypoprzeczne, nadkolcowe, międzykolcowe, żółte oraz podłużne przednie i tylne), błony maziowe oraz powięź piersiowo-lędźwiowa. Stabilizacja bierna ma kluczowe znaczenie w sytuacjach gdy nasze mięśnie są rozluźniane, wtedy obciążenia przejmowane są przez strukturę bierną i pozwala to na "zawieszenie" naszego ciała. 

Stabilizacja czynna natomiast przenosi czynne obciążenia. Stabilizacja ta to mięśnie, które przejmują obciążenia podczas wykonywania czynnego ruchu, np. podczas chodzenia, stania, itp. mięśnie głębokie napinając się stabilizują kręgosłup w prawidłowej pozycji. Oba układy idealnie się uzupełniają, aż do momentu gdy jedno z nich nie jest przeciążane (dzieję się to najczęściej po przez przeciążanie struktur stabilizacji biernej - długotrwała pozycja siedząca). Literatura medyczna wykazuje jednak szczególne zainteresowanie strukturami kontroli czynnej. 

Wyróżnia się tutaj mięśnie lokalne i globalne. Mięśniami lokalnymi, są te które przymocowują się bezpośrednio do kręgów, napinając się usztywniają dany segment. Cechą wyjątkową tych mięśni jest możliwość utrzymania niewielkiego napięcia mięśniowego przez dłuższy czas, jednak za minus można uznać fakt słabych możliwości rotacyjnych . Mięśnie globalne nie stabilizują bezpośrednio danego segmentu kręgosłupa, ale posiadają umiejętność wygenerowania dużego momentu obrotowego kręgosłupa. Jest to możliwe dzięki ich lokalizacji, ponieważ są one oddalone od kręgosłupa.

            Do mięśni lokalnych odcinka lędźwiowego zaliczamy:
-  mięsień poprzeczny brzucha,
 mięsień wielodzielny odcinka lędźwiowego.
Natomiast w skład mięśni globalnych wchodzą:
 prostownik grzbietu,
- mięsień czworoboczny lędźwi,
- mięsień prosty brzucha,
 mięsień skośny brzucha 
            Na szczególną uwagę zasługuje mięsień wielodzielny odcinka lędźwiowego oraz mięsień poprzeczny brzucha. Pierwszy z nich posiada dwie warstwy, które tworzą jednostkę powierzchowną, zbliżoną do mięśni fazowych (inaczej białych, posiadających dużą ilość włókien szybko reagujących) oraz jednostkę głęboką, która ma charakter mięśni tonicznych (posturalnych). Mięsień ten wytwarza około 2/3 siły niezbędnej do utrzymania sztywności odpowiedniego segmentu kręgosłupa. Badania naukowe potwierdziły znaczący wpływ mięśnia poprzecznego brzucha, ponieważ w warunkach prawidłowych napina się on jako pierwszy, jeszcze przed jakimkolwiek ruchem kończyny dolnej czy górnej. Mięsień poprzeczny brzucha oddziałuje na segment lędźwiowy poprzez zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej. 



Źródło : Błaszczyk J.: Biomechanika kliniczna, Warszawa: PZWL, 2004 , Ignasiak Z.: Anatomia układu ruchu, Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2013.


Podsumowując .. Pamiętajmy o przygotowaniu całego aparatu ruchu do wysiłku fizycznego, jest to sprawa podobna do silnika Diesla - kto mądry na zimnym silniku będzie deptał ostro w pedał gazu ? Można, ale po co w sposób świadomy skracać żywotność naszego silnika i jego podzespołów ? 
I ostatnia rada - jeśli zabieramy się za coś to poczytajmy o tym, jak to wykonywać i z czym się to je - ponieważ nawet chodząc nieprawidłowo z kijkami (co jest obecnie bardzo modne), czy jeżdżąc na nieprawidłowo dostosowanym rowerze do osoby możemy sobie szkodzić .. 

Żródło : Facebook 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#20 Naprężacz powięzi szerokiej - czyli jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicy stawu kolanowego i biodrowego u aktywnych i leniwych :)

#7 Co zrobić ze "skręconą kostką" ?

#15 Płaskostopie -> nie takie proste jak wiele ludzi myśli .. :/