#12 Biegasz? Jesteś aktywny fizycznie ? - powinieneś wiedzieć co to Gęsia Stopka !

         Bardzo często ludzie aktywni fizycznie mają "spokojne sumienie" ponieważ zapewniają swojemu organizmowi odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, często radość z podjęcia lepszych kroków w życiu jest krótkotrwała, gdyż zaburza je powstanie kontuzji obrazującej się bólem. Wtedy to chcąc czy nie stajemy się coraz to bardziej ograniczeni w sposób funkcjonalny, ale po pewnym czasie prowadzi to również do ograniczenia psychicznego.

        Komfort Naszego życia zawsze powinien być zachowany w odpowiednich granicach, bo dzięki temu nie zaczynamy się obawiać i stresować tym czy poradzimy sobie podczas treningu, dalekiej pieszej wycieczki, biegania, itp.. Świadomość tego, że możemy na siebie samych liczyć jest wartością nie do opisania i zastąpienia. Ludzie zaczynający wprowadzanie do swojego życia aktywności fizycznej chcą często zbyt wiele osiągnąć w zbyt krótkim czasie co będzie sprzyjało powstawaniu licznych mikrourazów, a ich sumująca się ilość prowadzić będzie do urazu, czyli = problemu ..


       Nie każdy z Nas (a napewno nie ja ) jesteśmy mistrzami we wszystkim i nie znamy się na wszystkim przez co logiczne staje się pojawienie myśli, że warto przed rozpoczęciem treningów zainteresować się daną tematyką, posłuchać wypowiedzi sportowców, oglądać filmiki instruktażowe specjalistów.. I dopiero w momencie posiadania podstawowej wiedzy w danym temacie zacząć działać :) !



       Gęsia stopka to uszkodzenie, najczęściej spowodowane przeciążeniem struktur tkanek miękkich.
Są za to odpowiedzialne przyczepy końcowe 3 "panów" :)


  • mięsień krawiecki (musculus sartorius) - 1
  • mięsień smukły (musculus gracilis) - 2
  • mięsień półścięgnisty (musculus semitendinosus) - 3





Źródło : Essential Anatomy  
1. musculus sartorius









Źródło : Essential Anatomy
2. musculus gracilis







Źródło : Essential Anatomy 
3. musculus semitendinosus




         Przyczepy końcowe wyżej wymienionych mięśni łączą się w okolicach przyśrodkowej części guzowatości kości piszczelowej (nieco niżej stawu kolanowego), przez co często Pacjenci zgłaszają dolegliwości bólowe w okolicy stawu kolanowego, często opisują że ból znajduje się w środku kolana. Ból nasila się podczas schodzenia ze schodów lub wychodzenia po nich , przy wstawaniu z krzesła lub schodzeniu z górki. 

        Wyżej wymienione mięśnie odpowiadają za zginanie stawu kolanowego, rotacje uda do wewnętrznej strony, a także pełnią rolę stabilizacji czynnej w której to zabezpieczają przed koślawieniem się kolan ( analogicznie jeśli te struktury są osłabione = koślawość stawów kolanowych). 


       O ile uszkodzenie struktur nie jest spowodowane wrodzonymi zmianami anatomicznymi lub przebytymi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogły by determinować do uszkodzenia typu "gęsia stopka" to sprawa ma się jasno :)


     UWAGĘ szczególna należy zwrócić podczas fazy ostrej, tz. w momencie pojawienia się bólu i pierwszych dób .. w tym czasie możemy zastosować zasadę PRICE lub POLICE. 

PRICE -> P (ochrona) R (odpoczynek) I (ochłodzenie) C (kompresja) E (elewacja/uniesienie) 

Druga zasada ma się podobnie .. 


     W tym czasie musimy oszczędzać kończynę stosować zimne okłady, których zadaniem jest zniwelowanie rozprzestrzeniania się stanu zapalnego i jego "zbijania" , powinniśmy także kompresować miejsce uszkodzenia oraz nie narażać uszkodzonej kończyny na obciążenia. Można smarować Altacetem lub innymi specyfikami niwelującymi stan zapalny ( bardzo dobry jest naturalny żywokost ( aby go przygotować idziemy na łąkę zbieramy świeże korzenie żywokostu następnie rozbijamy na trąc je i dodajemy tłuszcz w postaci np smalcu ponieważ wtedy dochodzi do połączenia się składników -> wcieramy w miejsce uszkodzenia). 


     Natomiast po przebyciu fazy ostrej możemy zająć się opracowywaniem napiętych tkanek uszkodzonych. Można wybrać się do fizjoterapeuty, który ma szeroką gamę zabiegów w szczególności chodzi mi o zabiegi z medycyny manualnej :) A mianowicie : taping medyczny ( można go użyć także w fazie ostrej), masaż poprzeczny, opracowanie punktów spustowych , opracowanie mięśniowo - powięziowe, zabiegi z suchego igłowania, wykonanie masażu klasycznego na przebiegu całego brzuśca mięśniowego.
Plus do tego powinien wskazać Wam wykonanie odpowiednich ćwiczeń elongacyjnych wyżej wymienionych mięśni. 


  Poniżej znajdują się zdjęcia przykładowych ćwiczeń 😎


Źródło : https://www.google.pl/search?biw=1440&bih=753&tbm=isch&q=g%C4%99sia+stopka+%C4%87wiczenia&sa=X&ved=0ahUKEwjq-I-ssPjWAhWDK5oKHRWvC_cQhyYIJQ#imgrc=I8SVpIMApq2SzM:






Źródło : https://www.google.pl/search?biw=1440&bih=753&tbm=isch&q=g%C4%99sia+stopka+%C4%87wiczenia&sa=X&ved=0ahUKEwjq-I-ssPjWAhWDK5oKHRWvC_cQhyYIJQ#imgrc=JTuIFkdgn7N0_M:







       Źródło : https://www.google.pl/search?biw=1440&bih=709&tbm=isch&sa=1&q=%C4%87wiczenia+na+pi%C5%82ce+g%C4%99sia+stopka&oq=%C4%87wiczenia+na+pi%C5%82ce+g%C4%99sia+stopka&gs_l=psy-ab.3...260028.266261.0.266382.31.19.0.0.0.0.867.3523.3-1j2j1j2.6.0....0...1.1.64.psy-ab..25.4.2678...0j0i67k1.0.bIIO_EsPIJQ#imgrc=z_L_nBaXVjZxzM:





Źródło : https://www.google.pl/search?biw=1440&bih=709&tbm=isch&sa=1&q=sk%C5%82ony+&oq=sk%C5%82ony+&gs_l=psy-ab.3..0l10.26354.27905.0.28057.7.6.0.0.0.0.328.328.3-1.1.0....0...1.1.64.psy-ab..6.1.328....0.xN7AFAFmdSM#imgrc=_P2xnUMU5EnrPM:




Jeśli post Ci się spodobał lub Ci pomogłem zostaw łapkę, skomentuj, udostępnij ;) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#20 Naprężacz powięzi szerokiej - czyli jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicy stawu kolanowego i biodrowego u aktywnych i leniwych :)

#7 Co zrobić ze "skręconą kostką" ?

#15 Płaskostopie -> nie takie proste jak wiele ludzi myśli .. :/