#10 Czy chrząstka stawowa może się zregenerować ?

           Często do gabinetu przychodzą ludzie w średnim wieku u których lekarz rozpoznał zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej i skierował takiego Pacjenta na rehabilitację lub zaproponował ostrzyknięcie stawu za pomocą kwasu hialuronowego.. Czy zabiegi zlecone przez lekarza w postaci krio/lampy, ultradźwięków czy prądów, czy też wcześniej wspomnianego oszczykiwania mogą pomóc i rzeczywiście są skuteczne ??

          Zacznijmy od początku..

Chrząstka stawowa otacza nasady kości które tworzą staw. Dzięki niej w stawie możliwe jest sprawne i bezbolesne wykonanie ruchu.


Źródło : 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrz%C4%85stka_stawowa#/media/File:Joint_pl.svg


W stawie dzięki produkcji lepkiej mazi zachowana jest jego prawidłowa homeostaza, jednak gdy mazi zaczyna brakować będzie to prowadziło do wycierania się tkanki chrzęstnej i odsłaniania nasad kości (które są unerwione = będą dawać dolegliwości bólowe).

Maź można porównać do oleju w silniku.. gdy zaczyna go brakować łatwo zatrzeć silnik - tak samo powierzchnie stawowe :) 

        No dobrze, ale w takim razie od czego zależy to czy to naturalne smarowidło Naszego ciała będzie ,czy nie będzie produkowane w prawidłowych ilościach ? Ma na to wpływ kilka głównych czynników : 

  • Ruch - wykonywanie ruchu w stawie stymuluje kaletki maziowe do produkcji mazi , czyli im więcej ruchu tym lepiej .. jednak należy pamiętać, że ruch ten powinien być wykonywany w delikatnym odciążeniu naszych stawów ( basen, rower, kijki, itp).
  • Dieta bogata w kolagen, który bierze udział w produkcji mazi 

Dodatkowo na nie prawidłową kondycję Naszych stawów ma wpływ : 
  • waga - im ktoś bardziej otyły tym większe przypada obciążenie na powierzchnie stawowe 
  • wiek - im osoba starsza tym kondycja stawu pogarsza się ponieważ po 35 r.ż rozpoczyna się proces starzenia organizmu a co za tym idzie gorsze odżywienie stawu (mimo tego że chrząstka stawowa i tak jest bardzo słabo odżywiana) 
  • uraz 
  • nieprawidłowa oś stawu 
  • przeciążenia 
  • długotrwałe unieruchomienie stawu 

Gdy zaczyna brakować substancji chroniącej i zabezpieczającej powierzchnie stawowe tkanka chrzęstna będzie ulegała degeneracji , co objawiać się może z początku pojawieniem się stanu zapalnego na który składa się : obrzęk, ból, podwyższona ciepłota danego miejsca, zaburzenia ruchomości. 


Na niżej umieszczonym obrazku zobaczyć możecie zwyrodnienie powierzchni stawowych na dolnej nasadzie głowy kości udowej ;) 



Źródło : FB 



Teraz gdy drogi czytelniku masz zobrazowany dany problem możemy zadać sobie pytanie czy rehabilitacja w postaci zabiegów z fizykoterapii lub też oszczyknięcie stawu kwasem może w jakikolwiek sposób pomóc w regeneracji powstałego uszkodzenia... 

Zdania w tej sprawie są podzielone, jedni twierdzą że jest to możliwe inni, że absolutnie nie .. natomiast moje zdanie jest zdecydowanie bliżej tego drugiego stwierdzenie "ale" .. a dlaczego - już to uzasadnię :) 

Odnośnie fizykoterapii czyli zabiegów zlecanych z NFZ-tu - według mnie oprócz ulgi w bólu po przez zastosowanie np, prądu TENS który działa jedynie znieczulająco na poszczególne włókna nerwowe (wolno lub szybko przewodzące ) w tym przypadku wolno przewodzące, lub zastosowanie krioterapii miejscowej, itp nie jesteśmy w stanie pobudzić Naszej chrząstki stawowej do regenerowania się mimo tego, że ww zabiegi działają na poprawę ukrwienia danego miejsca pamiętać należy o fakcie iż chrząstka stawowa nie jest unaczyniana. 

Jeśli chodzi natomiast o iniekcje z zastosowaniem kwasu hialuronowego.. Metoda ta ma na celu "zmobilizowanie" tkanki chrzęstnej do procesu naprawczego - jednak nie jest tak do końca, a drogie ostrzykiwania nie zawsze a raczej mało kiedy dają ulgę w bólu ( przynajmniej z mojego doświadczenia). Kwas ten może być wskazany u osób stosunkowo młodych 40+ u których zmiany zwyrodnieniowe dopiero zaczynają się pojawiać. Wtedy to ostrzyknięcie mobilizuje nie powierzchnie stawowe lecz tkani znajdujące się w najbliższym otoczeniu miejsca występowania problemu w których na wskutek uszkodzenia pojawił się stan zapalny dający dolegliwości bólowe. 

A dlaczego "ale" ? 
Dlatego ponieważ według mnie Pacjent może pozbyć się bólu, ALE : 

- musi to być osoba z dopiero pojawiającymi się problemami 

- musi się prawidłowo odżywiać by dostarczyć odpowiednie substancje do regeneracji ogólnej stawu!

- musi słuchać się ściśle określonych wskazań 

- unikać przeciążania stawu jednocześnie stosując ustalone przez Fizjoterapeutę ćwiczenia w odciążeniu, które będą miały za zadanie wzmocnić mięśnie znajdujące się w okolicy danego stawu i działać trakcyjnie na staw oraz stymulować do produkcji mazi 

- musi stosować w swoim życiu codziennym profilaktykę wyznaczoną przez swojego terapeutę 


Podsumowując...
Najskuteczniejszą metodą na przedłużenie żywotności Naszych tkanek chrzęstnych jest profilaktyka stosowana każdego dnia, a nie szukanie nadziei w momencie pojawienia się już bólu. Pamiętajmy : 

- o tym by nie obciążać długo osiowo Naszych stawów ( a jeśli taką mamy już np prace to w ramach odpoczynku pójdźmy na basen czy przejedźmy się na rowerze - by maź która w ciągu dnia chroni powierzchnie stawowe miała możliwość zwiększenia swojej ilości) 

- o tym by utrzymywać prawidłową masę ciała 

- o tym by odżywiać się w substancje bogate w : białko, witaminę D, witaminę C, kolagen, kwasy tłuszczowe Omega 3, przeciwutleniacze w tym wit. E.

- o tym by odpowiednio się nawadniać

- o tym by nie przeciążać jednych i tych samych struktur.. a w praktyce np nie stać długo cały czas na jednej nodze 

- o tym by nie dawać się np gipsować w przypadkach gdy gips nie jest konieczny ( czytaj #7 ) 

- O TYM BYŚ PAMIĘTAŁ ŻE LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ I WEŹ SOBIE WYŻEJ WYMIENIONE RADY PACJENCIE DO SERCA ! :) 


Jeśli post trafił do Ciebie z pozytywnym rozpatrzeniem zachęcam Cię Czytelniku do jego udostępnienia oraz komentowania ! Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie ! 
Miłego wieczoru :) 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#20 Naprężacz powięzi szerokiej - czyli jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicy stawu kolanowego i biodrowego u aktywnych i leniwych :)

#7 Co zrobić ze "skręconą kostką" ?

#15 Płaskostopie -> nie takie proste jak wiele ludzi myśli .. :/