#2 Likwidowanie dolegliwości bólowych, a leczenie bólu --- Pacjenci a Taborety :)

U wielu z Nas, a może nawet u Ciebie gdy pojawiają się dolegliwości bólowe to po pewnym czasie ich lekceważenia ból staje się na tyle nieznośny, że wybierasz się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego od którego wychodzisz z receptą na środek przeciwbólowy - prawda ? :) Jest to jeden z podstawowych błędów, na który napotyka się liczna grupa ludzi, którzy są przeświadczeni o tym, że to właśnie zażywanie tabletek, czy też smarowanie się maściami pomoże im w zażegnaniu problemu. Niestety bardzo często muszą spotkać się z rozczarowaniem, gdy krótkotrwała ulga w dolegliwościach przynosi wzmożony ból. Tabletki i leki p.bólowe jedynie likwidują odczuwany przez Nas ból - a nie likwidują jego przyczyny, przez co często człowiek po zażyciu takiego leku jest znieczulony i dalej pogłębia dane uszkodzenie co prowadzi do zwiększenia się stanu zapalnego i znaczenie większego bólu.. Nie wspominam o aspektach zdrowotnych, gdzie leki mają ogromny wpływ na kondycję wątroby, która je katalizuje i likwiduje oraz żołądka.

Pacjentów przychodzących do gabinetu zawsze uświadamiam o całym procesie leczenia, ponieważ większości z Nas wydaje się, że jeśli już przyjdę do gabinetu fizjoterapeuty i wydam pieniądze to reszta mnie nie interesuje "rób Pan żeby było dobrze i działało :D - dosłownie". W praktyce wygląda to jednak nieco inaczej, mianowicie o skuteczności terapii mają wpływ dwa czynnik :

- pierwszy z nich to niewątpliwie odpowiednio przeprowadzony wywiad u pacjenta, dobór odpowiedniej metody, techniki, itp , - to stanowi 50% terapii 

- drugi czynnik to chęć pacjenta do współpracy i stosowania się do zaleceń wydanych przez terapeutę- drugie 50% 

Chciałbym dotrzeć do jak najszerszej grupy ludzi uświadamiając Wam, że ból odczuwany przez nas jest czerwoną lampką, która powinna zapalić się od razu, gdy ból wystąpi i skłonić do przemyślenia co może być nie tak lub co dalej z tym zrobić. Podczas wykonywania przez Nas aktywności fizycznej bardzo często dochodzi do powstawania mikrourazów, których sumująca się ilość będzie prowadzić do urazu. Warto przed pójściem do terapeuty przypomnieć sobie wcześniej co robiłem co mogło spowodować ten ból, spróbujmy opisać ten ból ( czy jest on miejscowy czy rozlany, czy ostry lub przewlekły, a może jest drażniący lub promieniujący ( jeśli tak to do czego ból promieniuje - kiedy - podczas jakich czynności), można zastanowić się również i wrócić pamięcią do tego co sprawia nam ulgę w bólu lub co go potęguje .. Te wszystkie informacje są niezwykle ważne podczas przeprowadzania wywiadu - to one pomagają terapeucie w ustaleniu powstania przyczyny bólu oraz określenia prowadzenia terapii.

Bazując na własnych doświadczeniach wyodrębniłem dwa rodzaje pacjentów.. 
1. Pacjenci 
2. Taborety 

Pacjenci charakteryzują się chęcią wyleczenia, stosowania się do podanych wskazań i przeciwwskazań, ufają terapeucie, nie są najmądrzejsi w temacie zdrowia, nie boją się bólu podczas terapii gdyż wiedzą, że to im pomoże, nie narzekają i są wdzięczni, są w stanie zmienić swój tryb życia w celu profilaktyki pomagającej unikać w przyszłości nawrotów bólowych. Są to ludzie, którzy naprawdę potrzebują pomocy bo cierpią i chcą się Wyleczyć.

Taborety natomiast to kompletne przeciwieństwo Pacjentów, są to ludzie którzy myślą, że terapeuta jest od podpinania Tensów, wykonywania ultradźwięków, podpinania lampy Solux, itp - zapatrzeni ślepo w magiczną moc uzdrawiającą fizykoterapii i farmakoterapii.. nie lubią bólu, narzekają, mają często pretensję, zapisują się na zabiegi już na za rok by "w razie czego było" , myślą że czymś przyjemnym i komfortowym szybko się wyleczą , uwielbiają zażywać lekarstwa począwszy od główki na paluszku kończąc.. są to ludzie którzy lubią się Leczyć.

A teraz w końcu mogę odnieść się do tytułu tego postu ponieważ zostałeś drogi Czytelniku delikatnie wprowadzony do tematu .. 
Tak więc tylko rodzaj ludzi o nazwie Pacjenci zaliczają się do tego o czym teraz będę mówił ( bo Taborety po prostu nie chcą takiej pomocy mimo ogromnej chęci terapeuty do ulżenia w bólu takiemu człowiekowi). 

Zawsze bardzo ważne jest na początku terapii wykonanie rzetelnego wywiadu, następnie wykonanie odpowiednich testów, które pomagają w odnalezieniu winowajcy powstawania bólu, oprócz poinformowania Pacjenta o przebiegu terapii, o jej skutkach i ewentualnych nieprzyjemnościach ( siniaki, stany zapalne, itp) przychodzi czas na uświadomienie Pacjenta o kilku istotnych rzeczach których świadomość musi mieć .. Do zażegnania dolegliwości bólowych musi wystąpić kilka czynników :

1. Terapeuta musi zniwelować lub zlikwidować istniejące dolegliwości bólowe( często jest to bolesne lub niekomfortowe), by Pacjent mógł wykonywać dalszą część terapii (często są to ćwiczenia sprecyzowane). - pierwsze wyrzeczenie Pacjenta : uporanie się z bólem podczas terapii.

2.  Wykonywanie określonych ćwiczeń,o określonej ilości powtórzeń i serii, które wskazał terapeuta, gdyż to one pomogą w zlikwidowaniu przyczyny powstawania dolegliwości bólowych. - drugie wyrzeczenie Pacjenta : systematyczność i sumienność 

3!. Profilaktyka, którą Pacjent musi przestrzegać by zapobiegać powstawania urazu, który będzie pretendować do powstawania bólu. - trzecie wyrzeczenie : umiejętność zmienienia dotychczasowych nieprawidłowych nawyków i przyzwyczajeń.

Wybieraj czy chcesz być Pacjentem, czy Taboretem - możesz odpowiedzieć w komentarzu :) 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#20 Naprężacz powięzi szerokiej - czyli jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicy stawu kolanowego i biodrowego u aktywnych i leniwych :)

#7 Co zrobić ze "skręconą kostką" ?

#15 Płaskostopie -> nie takie proste jak wiele ludzi myśli .. :/