#19 Przyjaciel roler :)

      Kto z nas nie marzy czasem po ciężkim dniu w pracy, uczelni o chwili relaksu, uczucia ulgi ? Zakładam, że nie jeden z was w tym i ja 😋 Pomocnym w takich chwilach wydaje się być roler, czyli proste urządzenie o kształcie walca dzięki, któremu możemy sami dawkować sobie siłę bodźca. Użycie rolera posiada jednak dużo więcej zalet niż moglibyśmy sobie z tego zdawać sprawę, ale o tym niżej :)



     Co możemy zyskać dzięki opracowywaniu poszczególnych grup mięśniowych za pomocą rolera? Jaki jest zakres działania ? Na co wpływamy gdy z niego korzystamy ?? 


     Skala oddziaływań tego prostego przyrządu jest szeroka, ponieważ opracowując powierzchowne warstwy tkanek miękkich bodziec kierujemy na skórę, powięź, tkankę tłuszczową, mięśnie, ale również układ limfatyczny, krwionośny, receptory (receptory czucia głębokiego, receptory bólu).

     Regularne używanie tego prostego przyrządu w połączeniu z ćwiczeniami i zdrowym (niskoprzetworzonym) jedzeniem, ułatwia emulgację ( czyli rozbicie dużych cząsteczek na mniejsze ) komórki tłuszczu, które organizm jest w stanie podczas ćwiczeń spalić. Działanie w tym przypadku opiera się na opracowaniu i przywróceniu prawidłowego tonusu, czyli napięcia powięzi powierzchownej.


     Używanie rolera w przypadku osób ćwiczących sporty siłowe będzie usprawniało funkcję transportową układu krążeniowego oraz powięzi. Podczas treningów na siłowni, biegania, jazdy na rowerze, nartach, itp dochodzi do powstawania mikrourazów włókien mięśniowych - jest to przez nas odczuwalne około 24 godziny po zakończeniu danego wysiłku fizycznego w postaci DOMSÓW, czyli opóźnionej bolesności mięśniowej - powszechnie zwane zakwasy (jednak nie ma to nic wspólnego z kwasem mlekowym, ponieważ jest on neutralizowany przez wątrobę do 3 h po zakończeniu wysiłku fizycznego).


 Podczas DOMSÓW wytwarza się stan zapalny, który jest naturalnym procesem regeneracyjnym naszego organizmu. Podczas niego do uszkodzonych tkanek napływają cytokiny, białka i reszta mediatorów zapalnych - których zadaniem jest regeneracja uszkodzonego miejsca. Każda aktywności fizyczna będzie prowadziła do uszkodzeń, do rozrywania poszczególnych włókien mięśniowych - stan zapalny doprowadzi do regeneracji, jednak po nim wytwarza się blizna, zrost, która o ile nie będzie rozciągana i rolowana ( czyli uelastyczniana) będzie ograniczać zakres ruchu, siłę oraz ergonomię pracy naszego układu ruchu.

Mało tego, podczas aktywności dochodzi do powstawania zbędnych i szkodliwych produktów przemian materii, które przez pewien okres czasu zalegają w brzuścu mięśniowym i w okolicy reszty tkanek miękkich -układ krążenia spokojnie da sobie z tym radę jednak potrzebuje na to trochę więcej czasu, którego osoby aktywne, progresujące nie mają :)


     A o co chodzi z tym czuciem głębokim ? - niby jak czymś takim możemy wpływać na świadomość naszego ciała w przestrzeni ? jak możemy zwiększyć wrażliwość receptorów czucia głębokiego i niby jaka metoda sprawia, że ich sama liczba może się zwiększyć ?!!

Sprawa nie jest taka trudna na jaką wygląda :) czucie głębokie odpowiada między innymi za naszą stabilizację, równowagę - jeśli jest ono dobrze wytrenowane jesteśmy w stanie mieć bardzo dużą przewagę nad innymi ludźmi, która objawiać się może poprzez : lepszą jazdę na nartach, rowerze, bezpieczne i pewne poruszanie się w wędrówkach górskich, itp. Jednak czynnikiem korzystnym dobrze rozwiniętego czucia głębokiego dla osób starszych - które już niekoniecznie uprawiają tego typu formy aktywności, jest fakt że opisywane wyżej receptory chronią także przed :

- upadkami
- złamaniami ( popularnymi wśród starszych ludzi, złamaniami szyjki kości udowej ) - które mogą być przyczyną do zalegnięcia takiej osoby w łóżku
- chroni także przed zabiegami alloplastyki stawu biodrowego, kolanowego, które zmniejszają komfort życia


   Rolowanie się w okolicy powierzchni stawowych, struktur ścięgnistych, więzadłowych oraz mięśniowych ( ponieważ tam jest miejsce receptorów czucia głębokiego), będzie to stymulowało tkanki do zwiększania liczby tych receptorów - jeśli będziemy mieć ich więcej, to nasza pewność ruchowa będzie o wiele większa - nie będziemy mieć tak wielu i tak często urazów ( typu skręcenie stawu skokowego) - będziemy lepiej znali swoje ciało :)



Rodzai rollerów : 

Źródło : https://www.myprotein.pl/protein-accessories/roller-piankowy-myprotein/10615615.html 




Źródło : http://bodyhouse.pl/product-pol-6166-Power-System-Walek-Fitness-Roller.html



Filmik ukazujący kilka technik rolowania na dane grupy mięśniowe :) 



Źródło : https://www.youtube.com/watch?v=oiQIksX3cf8


Zapraszam do polubienia mojej strony na Facebooku - FizjoTich :) 
Komentarze i dyskusja mile widziana ! 




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#20 Naprężacz powięzi szerokiej - czyli jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicy stawu kolanowego i biodrowego u aktywnych i leniwych :)

#7 Co zrobić ze "skręconą kostką" ?

#15 Płaskostopie -> nie takie proste jak wiele ludzi myśli .. :/