#18 Destabilizacja stabilizacji - czyli to nie takie proste :)

     Każdy z nas usłyszał kiedyś słowa "pora się ustabilizować" - a czy kto kolwiek zastanawiał się nad sensem tych słów ? Czy w życiu jest w ogóle coś takiego jak stabilizacja ? 



     Od wielu znajomych już te słowa słyszałem - czując strach, niepewność, lęk przed tym co będzie, jak będzie, itp. Zadawałem im wtedy pytanie - "czym według Ciebie jest ta stabilizacja, jak chcesz do niej dążyć?" - odpowiedź tej osoby często była nie taka oczywista i natychmiastowa, jednak po chwili odpowiadała - "chodzi mi o pewność, że coś osiągnę w życiu, że moje życie będzie bez wzlotów i upadków, że raczej będzie szło powolutku do przodu; praca, pieniądze, rodzina" i tak dalej i tak dalej .. Wtedy nadchodził moment w którym zadawałem kolejne pytanie " jak możesz być w życiu czegokolwiek pewny ?" (żartobliwie dodając iż jedynie dwie rzeczy są pewne - to że musisz płacić podatki oraz że umrzesz 👻 ). Na nowo chwile trzeba było poczekać na odpowiedź i jest - "no mogę być pewny tego, że gdy będę miał pracę to będę dobrze zarabiać, jeśli będę miał pieniądze będę mógł myśleć o rodzinie", to pytam " a co jeśli nagle w Twoim idealnie opracowanym planie na życie stanie się coś niespodziewanego? czego nie będziesz mógł przewidzieć, ani temu zaradzić ?" - odpowiedź w prawie każdym przypadku była ta sama "nie myślałem nad tym". 



    Powyższym wprowadzeniem chciałem drogi czytelniku uświadomić Ci fakt, iż bardzo często nasze plany nie mogą być do końca realizowane w taki sam sposób jaki byśmy sobie zakładali w głowie, co w drastycznym stopniu wpływa na moją opinię w której twierdzę, że w życiu nie możemy  być niczego pewni. Stabilizacji oprócz tej naturalnej w postaci starania się w zachowaniu równowagi nie ma. Jednak kluczowym elementem starania się by życie nas nie zaskakiwało w negatywny sposób jest niewątpliwie fakt, że gdy pojawia się jakiś problem to każdy z nas chce go rozwiązać, tak by na nowo zapanowała "harmonia" - to samo dzieje się z naszym organizmem, który sam zdaje sobie doskonale sprawę, iż ład i porządek musi w nim panować.


    No dobra ale teraz sobie pewnie myślisz o co mi chodzi pisząc to wszystko .. Jest to bardzo proste, chciałem przytoczyć Ci przykład do którego będziesz mógł sobie porównać informacje zawarte niżej 😀  


    Odbywając praktyki byłem naprawdę w wielu placówkach, jednak najlepsze wspomnienia związane są z Uniwersyteckim Szpitalem Ortopedyczno Rehabilitacyjnym w Zakopanym - dlaczego ? Ponieważ właśnie tam dzięki możliwości bycia na wielu operacjach mogłem przebywać "twarzą w twarz" z anatomią oraz stricte medycznym spojrzeniem na rozwiązanie danego problemu. Ten obraz pozwolił mi na jeszcze lepsze uświadomienie sobie i tak naprawdę zrozumienie tego czym tak naprawdę jest operacja, z czym musi poradzić sobie Pacjent. 



    Pisząc ten post chciałbym uświadomić Ci czytelniku jeden bardzo istotny fakt. Pamiętaj proszę o tym, że operacja to bardzo poważny i często globalny zabieg, który sieje ogromne spustoszenie w ciele. Zrozum, że operacja nie jest czymś czym można "chlastać" gdzie popadnie. Pisze to ponieważ często spotykam się z ludźmi dla których zdrowie i przestrzeganie wszelkiego rodzaju profilaktyki nie jest czymś potrzebnym, bo taki jeden z drugim twierdzi, że" jak coś zacznie się psuć to po to płaci ubezpieczenie żeby "doktory go naprawiły" 👏😅.  



    A więc czym jest operacja oczami fizjoterapeuty ?? 
Bez dwóch zdań jest to forma leczenia ,w których wszystkie inne formy zawiodły lub też nie można ich było zastosować ze względu na objawy kliniczne, wskazania czy przeciwskazania. Operacja jest formą naprawy mechanicznej, zastanawiasz się pewnie co to oznacza :) . Chodzi o to, że zabieg operacyjny po przez przerwanie ciągłości tkanek miękkich organizmu oraz tak ,jak w tym poście (wypowiadam się jedynie w tematyce ortopedycznej) tkanek twardych (kości) prowadzi do rozległych zmian biomechanicznych organizmu. Zmiana biomechaniczna polega na zaburzeniu funkcjonowania organizmu człowieka w wyniku nowo zaistniałej zmiany strukturalnej. Zmiany takie przyczyniać się będą do powstawania kompensacji reszty tkanek, których praca będzie zmieniona i nie będzie ona fizjologiczna. 


    Pewien mądry człowiek powiedział kiedyś "każda stabilizacja się zdestabilizuje" - co to oznacza ? 

Równie jak w życiu społecznym nie można być niczego pewnym na 100%, to tak samo w sprawach zdrowia - człowiek tak naprawdę mało wie, mimo tego iż ciągle coś odkrywa. 


   Docieramy czytelniku do sedna sprawy :) . 

Kobieta lat 34, ekstruzja jądra miażdżystego ( uszkodzenie ciągłości pierścienia włóknistego z uwypukleniem się jądra miażdżystego poza obrys kręgosłupa) - dającym ucisk na prawy nerw obwodowy, dające objawy bólowe do jednej nogi, ból promieniujący, nasilający się podczas przybierania pozycji fleksyjnej ( zgięciowej ), ulga podczas odpoczynku w pozycji leżenia. Pani postanowiła pójść na operację, gdyż tak zalecił jej ortopeda.. 
Kobieta przyszła o własnych siłach do szpitala lecz nie wyszła z niego od razu po zabiegu. Potrzebne było 4 miesiące żmudnej rehabilitacji oraz stalowej i nieprzerwanej ambicji młodej kobiety, która po zabiegu od pasa w dół była bez czucia, bez kontroli zwieraczy, za to z potężnym bólem. 

  Zawsze powtarzam swoim Pacjentom, że krążek międzykręgowy można porównać do opony samochodowej 👀

Źródło : https://www.twojkregoslup.pl/kregoslup/budowa-i-funkcje-dysku/









Źródło : https://www.oponeo.pl/artykul/budowa-opon-funkcje-poszczegolnych-elementow







          Jeżeli stosujemy zalecenia producenta opony samochodowej wszystko jest dobrze, możemy wjechać w dziurę na drodze, a opona nie wybuchnie; możemy najechać na coś ostrego, a się nie przebije. To samo w analogii tyczy się krążka międzykręgowego, póki ciśnienie w jego środku jest fizjologiczne to jest on odporny na wszelkiego rodzaju obciążenia mechaniczne jakie towarzyszą nam niemal każdego dnia. Jeśli jednak doprowadzimy po przez operację (wycięcie wypukliny) do zmniejszenia się ciśnienia w środku krążka międzykręgowego to staje się on o wiele bardziej podatny na uszkodzenia. 

     Tak jak w przypadku wyżej opisanym Pani A , operacja wypukliny była dopiero początkiem ciężkiej drogi. Wycięcie wypukliny spowodowało chwilową ulgę po zabiegu na pół roku, po czym ból zaczął się znacznie nasilać do tego stopnia, że wymagana była kolejna operacja, podczas której  zaimplantowano sztuczny krążek, objawy jednak dalej były.. Postanowiono wykonać kolejny zabieg polegający na stabilizacji odcinka L-S (lędźwiowo - krzyżowego), podczas którego doszło do komplikacji i podrażnienia opony twardej - przez co objawami było zniesienie czucia powierzchownego i głębokiego , zniesienie kontroli zwieraczy i potężny ból. Po 4 miesiącach ciężkiej pracy z Panią A, kobieta zaczęła chodzić o wysokim balkoniku.. 


     Stabilizacja kręgosłupa polega na otworzeniu ciała, odseparowaniu tkanek miękkich od kręgosłupa, a następnie przywierceniu śrub do wyrostków poprzecznych oraz trzonów kręgów - tak w skrócie. Następnym krokiem jest przymocowanie do wcześniej zamontowanych śrub stalowego pręta - po jednej i drugiej stornie, który ma za zadanie ograniczyć ruchomość danego segmentu oraz zadziałać trakcyjnie, czyli delikatnie odciążyć dane miejsce. Zmiana biomechaniki ciała oraz zastosowanie tego typu leczenia bardzo często wyklucza Pacjenta z możliwości korzystania z pełnej gamy usług fizjoterapeutycznych, których działanie i skuteczność jest wręcz często dla lekarzy niezrozumiała i nazywana szarlataństwem. 

     Każdy inny rodzaj stabilizacji prócz tej naturalnej ( biernej i czynnej - aparat ścięgnisty, więzadłowy, mięśniowy i kostny) z wyjątkiem niektórych sytuacji w których ta metoda jest niezbędna, będzie dla człowieka niekorzystny ponieważ nie będzie to czymś "ustalonym przez producenta".


      Ta przykra historia kierowana jest to osób, które zmagają się z tym "cholerstwem" i nie posiadają wiedzy na ten temat. Proszę Was o to byście myśleli zanim dacie się zoperować i nie tłumaczyli się operacją jako chęć wyzbycia się bólu ( który jest w początkowych fazach uszkodzenia pierścienia włóknistego dość intensywny). Proszę po wykonaniu wszelkich niezbędnych badań poszukajcie dobrego fizjoterapeuty, który zna się na rzeczy (a nie takiego który podłączy wam prąd, ultradźwięki i laser). Zostawiajcie dla specjalistów chirurgów ( wielcy ludzie z prze ogromną wiedzą) to co fizjoterapeuta rzeczywiście nigdy nie będzie mógł zrobić, chrońcie się od skalpela ile to możliwe. 

    Takimi bezwzględnymi wskazaniami do zabiegu operacyjnego ( w przypadku wypukliny) jest : 
  • niemożność chodzenia na palcach i piętach 
  • zaburzenia pracy zwieraczy 
  • wzmożenie lub osłabienie odruchów neurologicznych 
  • u mężczyzn problemy z erekcją 

   To są czerwone lampki bijące na alarm o konieczności interwencji chirurgicznej. Reszta objawów w postaci zaburzeń czucia, parestezji (mrowienia, drętwienia, szczypania), bólu lokalnego czy rozlanego i promieniującego to wszystko jest do wypracowania w gabinecie dobrego fizjoterapeuty - i by nie być gołosłownym to sam jestem tego doskonałym przykładem ! :)







#📌skolioza 80 stopni ⁉️ 📌termolezja  📌stabilizacja i implantacja krążka międzykręgowego  📌 alloplastyka stawu kolanowego  📌alloplastyka stawu biodrowego  ... było na co popatrzeć łączny czas ok 12 godzin anatomii - wniosek ?- jeszcze większa motywacja do zgłębiania wiedzy dla dobra Pacjenta by zapobiegać przed potężnymi zabiegami które zmieniają tak naprawdę całe jego życie 👀✊💀



      Nie każdy specjalista powie przed zabiegiem, że to nie ostatnia operacja dla danego człowieka ( a ten myśli że jedyna).. "Każda stabilizacja się zdestabilizuje" - należy pamiętać, że tak jak wyżej opisywana stabilizacja odcinka L - S (wyglądająca tak jak poniżej na zdjęciu) pod wpływem wykonania zakazanych ruchów takich jak : ruchu rotacyjne, zgięciowe, wyprostne czy kompresyjne (skakanie) oraz czynników chorobowych jak osteopenia czy osteoporoza (nie wspominam o czynnikach mechanicznych, np : przewrócenie się, wypadek komunikacyjny) - wcześniej czy później dojdzie do poluzowania się metalowych prętów w kośćcu, czego wynikiem będzie ból i konieczność reoperacji. 



Źródło : http://www.skolioza.org/edukacja/leczenie-operacyjne/dostep-przedni-drenaz/dostep-przedni-operacja-kyfozy/

Wyżej pokazany obraz jest to metoda stabilizacji kręgosłupa przy skoliozie, jednak w stabilizacji odcinka lędźwiowego wygląda podobnie . 



Oraz bardziej techniczne zdjęcie ukazujące sedno sprawy : 


Źródło : http://www.mariusz-smigiel.pl/work/operacja-z-uzyciem-implantow-kregoslupowych/





Bardzo proszę o udostępnienie posta i jego komentowanie by dotarł do szerokiej publiczności bo kogo z nas nigdy nie bolał kręgosłup ? - przepraszam powinienem inaczej zapytać kogo z nas nigdy nie bolało kolano, biodro, itp ? - ponieważ to są początki problemów odległych związanych z uszkodzeniem kręgosłupa .. Pozdrawiam !! :) 


P.S 
Jeśli jesteś zainteresowany obserwowaniem mojej strony to zapraszam Cię do jej polubienia, w prawym górnym rogu jest łącze, które bezpośrednio Cię do niej przekieruje. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

#20 Naprężacz powięzi szerokiej - czyli jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicy stawu kolanowego i biodrowego u aktywnych i leniwych :)

#7 Co zrobić ze "skręconą kostką" ?

#15 Płaskostopie -> nie takie proste jak wiele ludzi myśli .. :/