#15 Płaskostopie -> nie takie proste jak wiele ludzi myśli .. :/

      Stopa mimo, iż znajduje się na samym dole Naszego ciała i jest stosunkowo mała w porównaniu do reszty stanowi element, który jako pierwszy styka się z podłożem oraz bez którego przemieszczanie się nie było by możliwe.. Mało kto dba o swoje stopy, które to od dawnych czasów były opisywane przez artystów jako dzieło sztuki - Leonardo da Vinci określał ją jako "arcydzieło sztuki i biomechaniki"😍

       Pozwolę sobie przedstawić Wam zdjęcie z portalu Fizjoterapeuty.pl (bardzo fajne graficznie)




Źródło : https://fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/anatomia/stopa-stawy-wiezadla-i-miesnie.html



     Płaskostopie charakteryzuje się zmniejszeniem fizjologicznych sklepień (poprzecznego i podłużnego) co w konsekwencji wizualnej objawia się zniekształceniem stopy. W obrębię stopy znajduje się 20 mięśni, których prawidłowe funkcjonowanie wyklucza pojawienie się patologii. 

     W warunkach fizjologicznych każdy z Nas posiada trójpunktowe podparcie stopy, a są to :
  • I głowa kości śródstopia 
  • V głowa kości śródstopia 
  • kość piętowa 


Źródło : http://ebalans.pl/zdrowe-stopy/



      Wielu rodziców dostając informację od pielęgniarki szkolnej, czy też lekarza o tym, iż ich dziecko posiada płaskostopie nie robi sobie z tego większego problemu. Rodzic może uważać, że zaburzony został jedynie walor estetyczny stopy, jednak nic bardziej mylnego.. Tak jak pisałem na początku stopa nie bez powodu uważana była za sztukę anatomii i biomechaniki, to ona każdego dnia musi wykonywać tysiące ruchów, które umożliwiają nam płynną lokomocję. Wielokrotne powtarzanie danego ruchu prowadzi do utrwalania danych wzorców ruchowych, które kodowane są w Naszym mózgu, dzięki czemu nie musimy się zastanawiać nad sposobem wykonania każdego jednego kroku 👍 

   
      Zaburzenie na jednym z podstawowych, a na pewno najniżej leżącym segmencie układu czynno-podporowego będzie pociągało za sobą falę niekorzystnych aspektów, które niekoniecznie muszą być odczuwalne i widocznie od razu - bardzo szybko narastają one w czasie .. 

      Ilu z Was drodzy czytelnicy domyślało by się, że problemy ze strony stawu kolanowego, biodrowego, krzyżowo biodrowego, poszczególnych segmentów kręgosłupa, a także narządów wewnętrznych mogą być spowodowane płaskostopiem ? - podejrzewam, że nie wielu z Was  👀 


obraz płaskostopia 👐


Źródło : https://www.verywell.com/flat-feet-causes-and-associated-medical-problems-1337682





     Fala jaką może za sobą nieść zniesienie sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy jest następująca : 


  • Płaskostopie objawiające się jak sama nazwa wskazuje spłaszczeniem stopy będzie determinowało do  koślawego ułożenia przyśrodkowej części stopy. 

  • Poprzez zniesienie wysklepienia stopy na starcie tracimy jeden z ważnych elementów amortyzacyjnych, który powinien przejmować wstrząsy i siły towarzyszące nam przy wykonywaniu każdego kroku. 

  • prowadzi to do przeciążania zarówno struktur tkanek miękkich (mięśni, ścięgien oraz więzadeł) jak i twardych (kości), co w konsekwencji w zależności od tkanki będzie prowadziło do patologii w postaci osłabienia siły mięśniowej i destabilizacji (na wskutek rozluźnienia więzadłowo-torebkowego) oraz samych zmian strukturalnych związanych z budową kości. 

  • idąc dalszym tropem, zniesienie wytrzymałości struktur stabilizujących będzie prowadziło do powstawania częściej występujących kontuzji nie tylko w stawie skokowym ale i w stawie kolanowym

  • koślawienie stawu skokowego będzie prowadziło do większego przeciążania łąkotki i reszty tkanek po stronie bocznej, natomiast rozciągania i osłabiania ich po stronie przyśrodkowej. Co w przyszłości skutkować może zmianami degeneracyjnymi chrząstki stawowej po stronie bocznej, a także zwiększonym ryzykiem uszkodzenia łąkotki bocznej.

  • idąc wyżej koślawe ułożenie stopy determinować będzie delikatne nawrócenie oraz przywiedzenie w stawie biodrowym, a co za tym idzie ? przykurczenie mięśni odpowiedzialnych za te ruchy..

  • zmiana fizjologicznego tonusu mięśniowego po stronie przednio - przyśrodkowej uda prowadzić będzie do bardziej centralnego ułożenia głowy kości udowej w panewce stawu biodrowego - co może być przyczyną szybszej degeneracji chrząstki głowy kości udowej jak i uszkodzenie samej panewki stawu..

  • biomechanika jakże ważnego elementu jak miednica, która jest odpowiednikiem mobilności w obręczy barkowej zostaje zaburzona -- jednocześnie biomechanika obręczy barkowej również zostaje zmieniona (jako odpowiedź na współpracę "góry z dołem" naprzemiennych ruchów wykonywanych podczas, np; chodu, biegu, itp) 

  • zmiana pozycji ułożenia miednicy (jej przodopochylenie) będzie objawiało się pogłębieniem lordozy lędźwiowej , to natomiast będzie dalej zaburzało biomechanikę ciała, a w przyszłości może być przyczyną bólów odcinka lędźwiowego "idiopatycznego pochodzenia" :) , a tak naprawdę ból będzie mógł pochodzić z zmian funkcjonalnych ( np: patologiczny wzrost napięcia mięśnia biodrowego oraz lędźwiowego większego - dwóch głównych mięśni zginających staw biodrowy, mięśnie te łączą się), co w konsekwencji prowadziło będzie do pociągania za wyrostki porzeczne kręgów lędźwiowych - co prowadzić będzie do zmian rozkładu obciążenia krążków międzykręgowych - co w przyszłości będzie mogło objawiać się zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa .... UFFFFF 😹

  • zmiana w budowie i biomechanice danego odcina zawsze skutkować będzie zmianą mobilności i/lub stabilności odcinka leżącego piętro wyżej lub niżej - jest to błędne koło ponieważ odcinek uszkodzony po czasie przeniesie zaburzenie piętro wyżej i tak dalej i tak dalej .. 

  • tworząca wada postawy może objawiać się zaburzeniem funkcji amortyzujących kręgosłupa, przez co nasz Centralny Układ Nerwowy - czyli m.in mózg będzie przyjmował więcej wstrząsów



    Wypisane wyżej zmiany to prawdopodobny scenariusz postępu całego procesu "chorobowego", jednak może on przebiegać bardzo indywidualnie w zależności od czynników osobniczych Pacjenta oraz czynników egzogennych, czyli takich pochodzących ze środowiska zewnętrznego. 
    Po części to wszystko tylko tak groźnie brzmi i wielu ludzi posiadających tą wadę postawy nie wiąże jej z chronicznymi bólami głowy, czy też zaburzeniami wysyłanymi przez układ trzewny..



     Jak sami widzicie nie jest to takie kolorowe... post nie jest jednak pisany by straszyć ludzi tylko by Czytelnik zdał sobie sprawę z powagi sytuacji, ponieważ płaskostopie w bardzo łatwy sposób można wyleczyć, niestety w większości przypadków jest to możliwe jedynie u dzieci i młodzieży, ponieważ u nich rozwój organizmu nie został jeszcze wstrzymany. 


Sposobów leczenia jest naprawdę sporo, począwszy od specjalistycznych ćwiczeń korekcyjnych przez gry i zabawy, specjalne maty i plansze, aż po wkładki i obuwie ortopedyczne.. Specjalnie nie wspominam tutaj o zabiegach z zakresu fizykoterapii, ponieważ płaskostopie jest zaburzeniem w większości tkanek miękkich, a więc jedynym rozwiązaniem jest wzmacnianie struktur osłabionych i rozciągniętych oraz tonizowanie tkanek przykurczonych.


Jeśli post Ci się spodobał udostępnij go, tak by dotarł do jak najszerszej grupy odbiorców !! 👍




















Komentarze

  1. Informacje zawarte tutaj są wprost niesamowite. Nigdy nie zwracałem większej uwagi i na fukcje stóp.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

#20 Naprężacz powięzi szerokiej - czyli jedna z potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicy stawu kolanowego i biodrowego u aktywnych i leniwych :)

#7 Co zrobić ze "skręconą kostką" ?